ОУ Св.Св. Кирил и Методий
Основно училище в град Ловеч

Познавам - уважавам

Проектът "Познавам - уважавам" ще се изпълнява от ОУ "Св. Св. Кирил и Методий" през учебната 2024-2025 година за период от 11 месеца. Финансирането на стойност 15 550 лева о исурено от Центъра за образователна интерграция на деца и ученици от етническите малцинства. 

Водещата и основна цел на проектното предложение е учениците в ОУ "Св. Св. Кирил и Методий" - Ловеч да придобият знания, умения и компетентности, насочени към формирането на ценности, свързани с интеркултурните различия, да усвоят поведенчески модели, насочени към уважението, приемането и разбирането на различията в общуването, културите и вярванията. Също така в процеса на интеркултурното обучение да се присъединят и представители на педагогическата и непедагогическата общност, което се превръща в гарант за ефективност при взаимодействието и полага основите на палитра от преживявания, които да формират детската личност в отговорен граждани, чиито познания се простират отвъд собствените виждания, вярвания и мнение и достигат до нивата на приемането и разбирането. Ролята на педагозите се очаква да бъде ключова и поради факта, че самите учители ще преминат през процеса на разбирането, познаването и уважението, като най-висша форма на толерантност през интерактивни методи на обучение. Проектът ще бъде организиран основно, чрез дейности в ОУ "Св. Св. Кирил и Методий" и местната общност в квартал "Гозница", където се намира образователната институция.Планират се и съвместни инициативи и активности с представители на културни институции и училища град Ловеч. Продължителността на проекта ще бъде 11 месеца.

Дейностите, които ще се реализират са: 

- "Познавам - уважавам мотивирани учители" - 15 педагогически специалисти ще вземат участие в обучение на тема "Мотивирани учители за работа в интеркултурна среда". Провеждане на срещи в края на първи учебен срок за обсъждане на стратегиите в класните стаи, които дават резултат, както и планиране на следващи стъпки до края на учебната година. Провеждане и на финална среща в края на учебната година като обобщение на процеса на обучение на учениците в интеркултурна среда, удовлетвореност на учителите от постигнатите резултати и дискутиране на срещнатите затруднения.
През месец октомври 2024 г. ще се извърши избор на изпълнител за предвиденото обучение, през месец декември 2024 г. ще се осъществи същинското обучение, а през месеците януари и юни 2025 г. ще се осъществява обсъждане на постигнатите резултати, срещнатите затруднения и възможностите за прилагане на елементите на интеркултурното образование.

- "Познавам - уважавам традициите" - в тази дейност ще бъдат сформирани два клуба за извънкласни дейности с учениците, като в единият от от учениците ще се запознават с народните обичаи и носиите на народите, а във втория ще бъдат разучавани приказки от различните етноси. 

 

- "Познавам - уважавам и създавам" - Ангажиране и включване на учениците от ученическия съвет, като двигател на дейността, които с подкрепата на възрастен от училището ще осъществяват дейността "Предизвикателство на месеца", което ще се състои в следните активности: ученическият съвет, заедно с ръководителите ще подготвят девет теми за "Предизвикателство на месеца", които ще бъдат свързани с различните културни, етнически и други области, касаещи развитието на етносите във времето. Всеки клас ще получава една и съща задача, която ще бъде проследявана като изпълнение във времето от ученическия съвет. В тази връзка на видно място в училището ще бъде поставено табло, чрез което ще се проследява изпълнението на предизвикателството. В края на всеки месец ще се провежда общностно ученическо събитие, на което класовете събрани заедно ще представят своите продукти по предизвикателството на месеца. Целта е освен да се осъществяват дейности по класове, да бъде създаден и общ продукт, който да е свързан с поставената тема, която учениците са проучили и са подготвили във времето. "Предизвикателството на месеца" ще цели да насърчи учениците да бъдат мотивирани, да работят в екип и в края на всеки период да създават нещо общо по поставената тема от ученическия съвет.
Като следваща дейност ще бъдат подготвени и осъществени две общностни събития на кулинарна и фолклорна тематика, като в тях се предвижда да се включат местните институции, в лицето на читалище, кметство, детска градина, самодейни състави др. Кулинарното общностно събитие ще бъде проведено в столовата на училището и ще събере в себе си рецепти за ястия от различни етноси, свързани с различни поводи и празници от бита им, а второто общностно събитие ще бъде на фолклорна тематика. Учениците от училището, заедно с организатора на общностните събития ще подготвят своите представяния, свързани с фолклорните традиции в региона на различните етноси, като в това събитие ще бъдат поканени и включени и самодейци с песни и танци от различните общности, както и представители на местната власт, квартала и родители. Учениците, заедно със своя ръководител ще подготвят и специална композиция, която ще включва в себе си музика и танци от различните етноси.
Всеки месец ученическият съвет ще създава "МОТО на месеца", свързано с интеркултурното общуване, толерантността и взаиморазбирането и ще го поставя на видно място в училището, както и ще го представя пред другите ученици.

- "Познавам - уважавам - съхранявам" - Учениците да формират и надградят своите умения да изследват, анализират и обобщават информация, касаеща живота и бита на етносите в Ловешка област. Да бъде изработен продукт под формата на картинен речник, който да бъде печатно оформен и предоставен за ползване на всички класове и други училища.